flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Конференція «Моніторинг відкритості веб-сайтів судів України»

06 жовтня 2015, 16:35

 

30 вересня 2015 року відбулась конференція «Моніторинг відкритості веб-сайтів судів України», на якій громадська організація «Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) презентувала рейтинг відкритості веб-сайтів 47 судів.

Моніторинг відкритості веб-сайтів судів України проводився вперше та включав оцінювання за 111 змістовними та 48 технічними параметрами.

Відкриваючи захід представники ІРРП зазначили, що метою дослідження було визначити, наскільки веб-сайти судів відповідають вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації» та як зручно користуватися інформацією та електронними сервісами на сайтах судів.

«Ми прагнемо, щоб офіційні веб-сайти судів не лише були ефективним засобом інформування про своє місцезнаходження, реквізити для сплати судового збору, але і дозволяли прослідкувати результати судових справ, дізнатися інформацію про витрачання коштів та скористатися електронними сервісами», - сказала керівник проекту ІРРП, медіа-юрист Людмила Панкратова. – Наша мета – допомогти судовим органам створити такі офіційні веб-ресурси, які будуть містити максимум публічної інформації, що сприятиме відновленню довіри громадян до судів».

Для дослідження було обрано Конституційний Суд України, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України та всі суди апеляційної ланки.

Загальний показник інформаційної відкритості на досліджених веб-сайтах судів за 2015 рік становить лише 37,5 %.

Як зазначили представники ІРРП Людмила Панкратова та Людмила Опришко причиною такого низького показника стала відсутність на веб-сайтах інформації про витрачання бюджетних коштів, у т.ч. про закупівлю товарів, робіт та послуг, систему обліку публічної інформації, порядок взаємодії з журналістами та ЗМІ.

Найбільш повно на сайтах судів представлена інформація про керівництво судів, контактні дані, часи прийому, реквізити для сплати судового збору та інше. Також було відмічено, що розміщення всіх сайтів судів на єдиному веб-порталі «Судова влада» дає можливість швидко знайти інформацію на різних веб-сайтах судів, оскільки за своєю структурою вони є однаковими.

Лідером рейтингу став веб-сайт  Вінницького апеляційного адміністративного суду України (58,86 %), друге місце посів сайт Апеляційного суду Житомирської області (53,85 %),третє – Житомирський апеляційний адміністративний суд (51,10 %).

Харківський апеляційний господарський суду посів четверте місце (38,23 %) серед апеляційних господарських судів та 23 місце у загальному рейтингу.

Під час огляду результатів досліджень учасники проаналізували недоліки інформаційного наповнення веб-сайтів судів, оглянули гідні наслідування приклади та обмінялися досвідом. Також учасники конференції поділились своїми думками щодо необхідності створення єдиного документу (інструкції чи положення тощо), який би врегулював питання інформаційного наповнення веб-сайтів судів.

Окрім цього, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації Ірина Кушнір в своїй змістовній доповіді звернула увагу на необхідність наповнення веб-сайтів судів інформацією, яка є обов’язковою для оприлюднення відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», що в свою чергу зменшить кількість інформаційних запитів до суду та покращить рівень довіри громадян до суду. 

За результатами обговорень, було прийнято рішення про направлення результатів моніторингу та пропозицій щодо поліпшення інформаційного наповнення веб-сайтів судів до Ради суддів України та Державної судової адміністрації України.