flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Конференція «Європейські стандарти та роль голів судів»

01 червня 2016, 15:15

 

26-27 травня 2016 року у Запоріжжі відбулася міжнародна конференція «Європейські стандарти та роль голів судів», організована Апеляційним судом Запорізької області спільно з Радою Європи в рамках проекту «Підтримка реалізації судової реформи в Україні».

Участь в конференції прийняли голови Вищих спеціалізованих судів України та всіх апеляційних судів України, представники Ради суддів України, представник Адміністрації Президента України, міжнародні експерти.

На конференції учасники обговорили стандарти Ради Європи та практику європейських країн щодо повноважень голів судів, зокрема у світлі майбутнього Висновку Консультативної ради європейських суддів № 19, проаналізували зміни повноважень голів судів, що відбуваються в рамках судової реформи в Україні та розглянули питання функціонування судів в умовах конфлікту у східних та південних регіонах України.

«Роль голів судів має бути підвищена», – переконаний Богдан Львов, голова Вищого господарського суду України. При цьому, Валентина Сімоненко, голова Ради суддів України зазначила, що варто розділяти роль голови суду як управлінця і судді.

Своїми думками поділилися і представники Ради Європи –Пламен Ніколов і Діана Ковачева, Національного суддівського інституту Канади Дональд Чіассон та стратегічний радник з питань судової реформи Консультаційної місії Європейського суду Джон Кабон.

Під час дискусії учасники оглянули основні функції голів судів, серед яких: представницькі, управлінські, контролюючу щодо дотримання строків розгляду справ, забезпечення здійснення правосуддя та роботи суду, вирішення адміністративних, кадрових та бюджетних питань.

Також в ході конференції були висловлені міркування з приводу системи обрання голів судів, їх терміну перебування на посаді та кількості строків призначення, в останніх питаннях були пропозиції не обмежуватися.

Окрім цього, учасники конференції поділилися своїми думками та пропозиціями щодо необхідності запровадження освіти для голів судів як управлінців.

27 травня голови апеляційних судів України обговорили питання взаємодії. «Рада голів судівіснує в багатьох країнах, – зазначив голова апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко. Вона надає можливість швидко реагувати на виклики щодо незалежності суддів та загалом судової влади. В Україні вже створювалася Рада голів при Вищому спеціалізованому суді, але ця ідея на той момент не закріпилася. На сьогодні є потреба в створенні такого координаційного дорадчого органу, який міг би ставитипи тання та їх вирішувати».

Актуальних питань, які хвилюють голів апеляційних судів було багато. Зокрема, значною проблемою для здійснення правосуддя, незалежності і забезпечення безпеки суддів є відсутність охорони у значній кількості судів. Персональні дані служителів Феміди розкриваються при прямій трансляції співбесід на засіданнях кваліфікаційної комісії. Відкриті реєстри з адресами проживання ставлять під загрозу здоров’я та життя суддів і членів їх сімей. За цими питаннями присутні вирішили розробити звернення до відповідних органів влади.

 

По закінченню конференції учасники підвели підсумки дводенної дискусії та підготували ряд пропозиції для Верховної Ради України, Ради суддів України та Національної школи суддів України спрямовані на покращення ролі голів судів та підвищення якості функціонування судової системи в Україні.