Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Говорячи про історію створення і розвитку господарського судочинства в нашій державі, варто зазначити, що вона невід’ємна від історії самої України.
Поява судових органів в Україні сягає в далекі часи Київської Русі, коли суд ще не був віддалений від адміністрації. Саме тоді у XII столітті стали створюватися перші купецькі корпорації та суди для торговельного стану.
Сам арбітраж як засіб розгляду спорів відомий ще з часів Античності, а спеціальні торговельні суди вперше згадуються ще в Древньому Римі.
Історія, свідчить, що поряд із загальними судами завжди існували суди для вирішення спорів, які виникали з комерційної діяльності, незалежно від того, за яких умов вона здійснювалася.
Початок діяльності комерційних судів пов'язаний на території України відслідковується більш як 200 років тому, коли в часи Російської імперії (1807) в Одесі був заснований перший комерційний суд.
Істотною датою в історії становлення та розвитку господарської системи є 21 листопада 1922 року, коли в Україні було прийняте Положення про порядок вирішення майнових спорів між державними установами і підприємствами, яким розгляд господарських спорів був покладений на арбітражні комісії, що створювалися при губернських економічних нарадах, а згодом – при виконавчих органах державної влади.
Спори в арбітражних комісіях розглядалися колегіально – головуючим і двома членами арбітражної комісії. Один з арбітрів мав бути юристом, другий – господарником, при розгляді справ допускалися свідки, перебіг розгляду фіксувався у протоколах засідань.
Таким чином, арбітражні комісії мали ознаки і арбітражу, і суду і успішно діяли до 1931 року. Однак реформаторам того часу не давало спокою існування деякою мірою самостійної системи арбітражних комісій, і в березні 1931 року приймається рішення про її ліквідацію. Спори між державними підприємствами передавалися на розгляд загальних судів, а між юридичними особами одного відомства – на розгляд вищестоящих органів. Але ця явна, в тих умовах, помилка була дуже швидко виправлена. Уже через 16 днів було створено систему державних арбітражних органів при органах виконавчої влади, на які покладався розгляд господарських спорів. Утворення цих органів передбачено в постанові «Про зміни в системі кредитування та забезпечення господарського розрахунку в усіх господарських органах», тобто безпосередньо пов’язане з економічними потребами.
В Українській РСР 5 червня 1931 року вийшла постанова «Про Державний арбітраж УРСР», проте перше Положення затверджено лише в березні 1945 року.
Державний арбітраж приступив до виконання своїх функцій наприкінці 1943 року.
Подальший розвиток системи арбітражних органів характеризується суперечностями, зумовленими недосконалістю економічної системи. Незважаючи на зазначене правовий статус державного арбітражу постійно підвищувався.
Радикальні зміни, що відбулися в суспільному житті нашої країни в 1991 році, а саме курс на утворення демократичних засад правової держави, закладення фундаменту системи економічної свободи, зумовили потребу в незалежних арбітражних судах, які мали б владні повноваження для відновлення порушених прав суб’єктів господарювання різних форм власності і водночас стали гарантом законності і стабільності у господарських відносинах.
Так, на теренах молодої держави України в ході прийняття 4 червня 1991 року Закону «Про арбітражний суд» самостійний правовий статус отримали арбітражні суди, які є попередниками сучасних господарських судів. Саме цього дня тодішньому державному арбітражу України було надано статус органу судової влади, на який покладено відповідальність за здійснення правосуддя у господарських правовідносинах.
Тому цю дату можна вважати юридичним і фактичним початком діяльності господарських (арбітражних) судів як самостійної ланки судової влади в незалежній Українській державі.
Цікавим є той факт, що Україна стала першою з числа країн СНД, у яких було прийнято відповідний закон.
Впродовж всього часу існування система господарських (арбітражних) судів спрямовувала свою діяльність на захист інтересів суб’єктів економічних правовідносин незалежно від форм власності і підпорядкування, сприяла зміцненню господарської дисципліни.
Протягом 25 років в нашій державі створювалася, реформувалася та вдосконалювалася сучасна система господарських судів.
Сьогодні, підбиваючи підсумки досить значного відрізку часу існування господарської юстиції можна відзначити, що вона відіграє важливу роль в нашій демократичній державі. Адже здійснюючи правосуддя, господарські суди забезпечують дотримання законності та справедливості в економічних правовідносинах, сприяють позитивним економічним перетворенням у державі та створюють сприятливий бізнес-клімат для суб’єктів господарювання.
Не дивлячись на досить молодий ювілей господарська юрисдикція зарекомендувала себе як дієву, високопрофесійну спеціалізовану судову ланку, здатну надійно забезпечувати рівність всіх суб’єктів господарювання перед законом.
З нагоди такої визначної дати 3 червня 2016 року в конференц-залі Харківського апеляційного господарського суду відбулися спільні урочисті збори суддів та працівників апаратів господарського суду Харківської області та Харківського апеляційного господарського суду, до участі в яких були запрошені представники Харківської обласної державної адміністрації, Харківської міської ради, Харківської обласної ради, територіальних управлінь органів державної влади та підприємств, прокуратури Харківської області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, вищих навчальних закладів, адвокати та юристи.
Урочисті збори вітальними словами відкрив голова Харківського апеляційного господарського суду Павло Тихий, який привітав всіх присутніх з річницею та побажав не зупинятися на досягненому, йти вперед до здійснення нових мрій та задумів.
Теплі побажання подальшого розвитку та процвітання також висловили почесні гості: заступник голови Харківської обласної державної адміністрації В’ячеслав Аббакумов, Харківський міський голова Геннадій Кернес, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій, настоятель Храму священномученика Валентина протоієрей Геннадій, голови апеляційного суду Харківської області Антоніна Колтунова та Харківського апеляційного адміністративного суду Геннадій Бершов, прокурор Харківської області Юрій Данильченко, начальник управління Служби безпеки України в Харківській області Олександр Пивовар, голова Національної асоціації адвокатів та Ради адвокатів України Лідія Ізовітова, начальник територіального управління Державної судової адміністрації в Харківській області Володимир Остапенко, голова Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України Володимир Кривобок, член Ради суддів України, суддя господарського суду Харківської області Тетяна Суярко, начальник Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Харківській області Олександр Волобуєв, директор обласного комунального виробничо-експлуатаційного підприємства «Держпром» Микола Чехунов, голова господарського суду Харківської області Віталій Усатий.
За сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток господарських судів, високий професіоналізм та з нагоди 25-ї річниці утворення господарських (арбітражних) судів України судді у відставці та працівники Харківського апеляційного господарського суду були нагороджені почесними грамотами, подяками та відзнаками.
Так, почесною грамотою Ради суддів України були нагороджені колишні судді Харківського апеляційного господарського суду Анатолій Бухан, Віктор Смірнов, Володимир Демченко та начальник організаційно-кадрового відділу суду Ольга Куліненко.
Наказом Вищого господарського суду України від 18 травня 2016 року № 150-к з нагоди відзначення 25-ї річниці утворення господарських (арбітражних) судів України були нагороджені:
знаком Вищого господарського суду України «За сумлінну працю» - заступник начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Юлія Шубіна та помічник судді Анжеліка Погребняк;
знаком Вищого господарського суду України «Почесний працівник господарського суду України» - помічники суддів Наталія Калугіна, Світлана Колеснікова та заступник начальника відділу документального забезпечення та контролю Людмила Шкуренко;
грамотою Вищого господарського суду України – секретар суду Інна Ткаленко та головний спеціаліст відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Наталія Щербак.
Окрім цього, наказом керівника апарату Харківського апеляційного господарського суду від 01 червня 2016 року № 65-к за сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток господарських судів, високий професіоналізм та з нагоди 25-ї річниці утворення господарських (арбітражних) судів України почесними грамотами були нагороджені секретарі судового засідання Лариса Пляс і головний спеціаліст відділу документального забезпечення та контролю Еліна Колєнова.
На адресу ХАГС надійшли привітання зі святом від голови Верховного Суду України Ярослава Романюка, голови Вищого господарського суду України Богдана Львова, ректора Національної школи суддів України Миколи Оніщука та багато інших.
Урочисті події були висвітлені на офіційних сайтах Харківської міської та обласної рад, інформаційно- аналітичному порталі «Харьковские известия», а також на регіональному телеканалі «7-й канал» у програмі «Харьковские известия».